KonceptAJ Golvlampa Svart designades av Arne Jacobsen 1957 till SAS Royal Hotel i Köpenhamn (Radisson Blu) som öppnade 1960. Lampan utgjorde en del av hotellets totala designkoncept. Flera av hotellets produkter anses idag vara designikoner och inom belysning så är särskilt
AJ-lamporna välkända runtom i världen. I samband med att AJ-familjen fyllde 60 år så lanserades nya och dynamiska färgvarianter. Den nya färgkollektionen består av både klassiska och mer moderna färgnyanser, som alla framhäver AJ-lampans design.
Arne Jacobsen (1902-1971) var en arkitekt från Konstakademin 1927 som etablerade en egen studio. Han är särskilt känd för sin funktionella och modernistiska design, den som särskilt satt avtryck inom arkitekturen och möbeldesignen. Han arbetade tillsammans
Louis Poulsen under 1950-60-talet då han ritade de flesta av sina lampor.
Med sin fina nyans så passar denna AJ Golvlampa perfekt in i säsongens inredningstrender. Placera den vid fåtöljen och njut av dess behagliga läsljuset.
DesignArne Jacobsen for
Louis Poulsen